UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bergama tarih öncesi çağlardan İyon, Roma ve Bizans medeniyetlerine kadar yerleşimin olduğu, Türkiye’nin en eski yerleşim birimlerinden biridir. Antik dünyanın önemli sağlık merkezi olan Asclepion, 300 m.lik bir uçurumun tepesindeki Acropolis ve Serapis Tapınağı bölgeyi tarih turizmi açısından zengin hale getirmektedir.

İzmir’in dünya çapında üne ulaşmış küçücük bir tatil beldesi olan Çeşme’nin yaz aylarında nüfusu onlarca katına çıkar. Bir yarımadada konumlanmış olması, kuzey ve güney rüzgarlarının çarpıştığı bu noktayı rüzgar sörfü meraklıları için çok çekici kılmaktadır. Özellikle Eylül ayında yapılan Uluslararası Rüzgar Sörfü Yarışması’yla çok sayıda kişiyi bu şirin beldeye çekmektedir.

Şehir merkezine 70 km uzaklıkta bulunan Foça da, yaz mevsiminde deniz-kum-güneş turizmiyle binlerce kişiyi konuk etmektedir. Gümüldür Kumsalı’nın bulunduğu Menderes’in yanı sıra Dikili, Seferihisar ve Karaburun, kendilerine özgü güzellikleriyle doğa ve deniz turizmi açısından alternatifler sunmaktadır.